Een kerstbrood van amandelmeel.
Een variatie op het traditionele kerstbrood. Gemaakt van amandelmeel, eieren, kokosolie, ahornsiroop, gedroogd fruit & noten. Zonder boter, zonder bloem, geen melk en geen geraffineerde suikers. Ook zonder smaak? Nee, absoluut niet, want dit kerstbrood is echt verrassend lekker!
Echt! Neem alleen al de amandelspijs. Ik had er eigenlijk een beetje mijn twijfels over. De ‘normale’ amandelspijs wordt vaak gemaakt van gelijke delen amandelen en suiker. 150 gram amandelen met 150 gram suiker. De amandelspijs in dit brood is gemaakt van 150 gram amandelen (meel) en 50 gram (kokosbloesem) suiker. Eén derde dus. Dat is heel wat minder suiker. Maar was het daarom minder lekker? In tegendeel! Ik vond het zelfs lekkerder! Niet zo mierzoet, echt heel erg lekker.
Het brood (met de amandelspijs) is verrukkelijk. Ook Alwin, die bij thuiskomst meteen mocht (moest) proeven was erg blij met het resultaat: hij vind het brood heerlijk! Dit heerlijke kerstbrood van amandelmeel komt absoluut nog een keer op tafel. Uiteraard tijdens de kerstdagen, maar misschien maak ik er tussendoor stiekem nog wel eentje!
Het recept (met wat kleine aanpassingen) komt uit het magazine Gezond eten. Toen ik het recept zag, wist ik meteen dat ik hem ging maken. Nog even boodschappen doen (ik had geen sinaasappel en niet voldoende rozijnen) en aan de slag. Wat ben ik blij dat ik hem gemaakt heb, want hij is héérlijk!
Eerst nog wat tips en dan snel door naar het recept!
Tips:
- Ik heb de amandelspijs gemaakt met een klein beetje kokosbloesemsuiker. Je kunt eventueel een variant maken met honing of agavesiroop.
- In plaats van ahornsiroop (in het brood) kun je ook prima honing gebruiken.
- Vervang het kaneel eens door koekkruiden.
- Zorg ervoor dat de rol amandelspijs goed in het midden van het beslag ligt (dit maakt het brood uiteindelijk mooier, voor de smaak maakt het niets uit). Mijn rol ligt te ver naar boven, ik heb hem niet goed in het beslag gedrukt. Het is wat moeilijk inschatten omdat je niet door het cakeblik heen kan kijken, maar zorg er voor dat er een flinke laag beslag op de rol ligt.
- Hou de oven goed in de gaten! Het originele recept geeft een oventijd van 45 minuten aan, die van mij was na 34 minuten goed. Elke oven is anders en aangezien dit brood niet kan inzakken ofzo, is het geen probleem om na 30 minuten even te kijken.
- In plaats van poedersuiker over het brood te strooien kun je er ook voor kiezen om kokos erg fijn te malen in een keukenmachine en dat over het brood te strooien. Een (andere) variant van suikervrij poedersuiker (….) heb ik nog niet gevonden. Iemand tips?
- Varieer naar eigen smaak met het gedroogde fruit (krenten, cranberry’s etc) & de noten (amandelen, walnoten etc.).
Kerstbrood van amandelmeel

By december 8, 2013
Published:- Yield: 1 kerstbrood
- Prep: 25 mins
- Cook: 35 mins
- Ready In: 60 mins
Een kerstbrood van amandelmeel.Een variatie op het traditionele kerstbrood. Gemaakt van amandelmeel, eieren, kokosolie, …
Ingredients
- Voor het amandelspijs
- 150 gram Amandelmeel
- 50 gram Palmsuiker kokosbloesemsuiker
- 1 stuks Eieren
- 1 eetlepel Citroenrasp
- Voor het brood
- 250 gram Amandelmeel
- 5 gram Baking soda
- 5 gram Kaneel
- 1 eetlepel Sinaasappelrasp
- 5 stuks Eieren
- 40 gram Kokosolie gesmolten
- 30 milliliter Ahornsiroop
- 100 gram Rozijnen blank
- 75 gram Abrikozen gedroogd, grof gehakt
- 75 gram Hazelnoten
- Bakblik / cakeblik ongeveer 20x10 cm.
- Bakpapier
Instructions
- Boen de citroen schoon en rasp de gele schil van de citroen.
- Doe, voor het amandelspijs, 150 gram amandelmeel samen met 50 gram palmsuiker in een keukenmachine en meng kort.
- Voeg één ei toe met een eetlepel citroenrasp en maal het geheel tot spijs in de keukenmachine. Het geheel moet stevig zijn, je moet het makkelijk kunnen kneden en er een rol van kunnen draaien.
- Draai een rol van ongeveer 18 centimeter breed en leg apart. Als je het amandelspijs eerder wilt maken, wikkel het dan in huishoudfolie en bewaar in de koelkast.
- Verwarm de oven voor op 175 graden (boven- en onderwarmte), vet het cakeblik in en leg een vel bakpapier in het cakeblik met overhangende randen.
- Smelt de kokosolie in een pannetje en laat afkoelen.
Boen de sinaasappel en rasp de schil. Snij of hak de abrikozen in stukjes.
- Meng, voor het brood, 250 gram amandelmeel met de baking soda, kaneel en een eetlepel sinaasappelrasp.
- Klop in een andere kom de vijf eieren los met de afgekoelde kokosolie en de ahornsiroop.
- Voeg, in twee delen, het ei-mengsel toe aan het amandelmeel en roer goed door met een lepel of een spatel. Blijf roeren totdat een egaal geheel ontstaat.
- Voeg de rozijnen, abrikozenstukjes & hazelnoten toe en spatel dit voorzichtig door het beslag.
- Schep ongeveer de helft van het beslag in het cakeblik en leg de rol amandelspijs in het deeg en druk hem er goed in. Verdeel de rest van het deeg over de rol en zorg ervoor dat de rol goed bedekt is met het beslag.
- Strijk het beslag wat glad aan de bovenkant en zorg ervoor dat er geen hazelnoten 'uitsteken'. Die worden namelijk wat zwart in de oven, maar niet als ze goed bedekt zijn met deeg.
- Bak het kerstbrood ongeveer 30-35 in de voorverwarmde oven of totdat er een satéprikker schoon uitkomt (het amandelspijs kan nog wat achterlaten op de prikker, dat is niet erg.
- Laat het brood volledig afkoelen en snij in stukken! Eet smakelijk!
Bestrooi eventueel met wat poedersuiker of maal wat kokos zeer fijn in een keukenmachine en bestrooi het brood daarmee.
WordPress Recipe Plugin by ReciPress
46 reacties
Chris Verhoef liked this on Facebook.
Brigitte Godu liked this on Facebook.
Vanessa Raffaela Sibma liked this on Facebook.
Wow, met wat aanpassingen ook nog Low carb!!!! Thanks!!!
🙂 Ben benieuwd naar je aanpassingen en de uiteindelijke versie!
Vervangen van kokosbloemsuiker naar sukrin, hazelnoten vervangen door paranoten, geen abrikozen en rozijnen. Misschien wat cranberries erin. Maple syrup vervangen oor walden farms pancake syrup. Dit is wat ik in gedachte heb. Wil dan mni stiolletjes maken
Klinkt goed! 🙂
Ja lijkt mij ook wel 😉 Die 175 graden, is dat niet te warm voor amandelmeel? Wordt toch meestal lager gebakken? Verbrand sneller
Geen last van! Heb wel vaker op hogere temperaturen met amandelmeel gebakken en gaat altijd goed. Heb hem wel minder lang in de oven gehad (drie kwartier was echt te lang), maar hij was helemaal perfect! 🙂
Ik hoop dat ik van de week het recept kan proberen. Die van mij zullen korter in de oven omdat ik mini stolletjes wil maken.
Ik heb net nog even het recept doorgelezen en je gebruikt een heel ei ipv alleen het eiwit?
Klopt! Ik heb een heel ei gebruikt.
Wordt de spijs dan niet hard of blijft het wel smeuïg?
Ik heb hem, na het maken, 24 uur in de koelkast gelegd en daarna was hij in ieder geval heerlijk! Niet hard! Nu (ik heb nog een stukje brood over) is de amandelspijs ook nog erg smeuïg!
Dit brood is serieus geweldig!!! Enig idee hoelang ik het kan bewaren? En of het in de koelkast moet…? Mocht het brood het zolang overleven dan natuurlijk 😉
Oooh, wat super leuk om te lezen, Anita! 🙂
Ik heb hem nog wel een paar dagen kunnen bewaren! Ik weet niet precies hoelang je hem kunt bewaren, maar na een paar dagen is hij toch wel op?! 😉
Ik heb hem niet in de koelkast gezet, maar luchtdicht op het aanrecht!
Super!! Ik ga ook de spijs eerder maken. Wordt ie lekkerder van smaak! Bedankt!! Ik ben zo benieuwd en heb er nu al trek in!
Leuk!! 🙂
Deel 1: klaar om de koelkast in te gaan 🙂
Wow! Je pakt het meteen groots aan! 😉
Nee hoor, is de grote rol verdeeld in 5 😉
Ow ja, je ging mini stolletjes maken! 🙂 Ze zien er zo groot uit! 😉
hahahaha zijn ongeveer 50 gr.
5 Stolletjes aan het afkoelen:
En aan de binnenkant:
Ow ja, en ze zijn heerlijk!! Ikke helemaal blij! 4 gaan de vriezer in en het aangesneden stolletje maar in de koelkast of gewoon buiten de koelkast?
Jeej! Wat leuk! Echt leuk mini’s! 🙂 En die mooie rooie kleur staat ook erg goed! 🙂 En wat fijn dat je ze ook zo heerlijk vindt! 🙂 Ik heb hem gewoon in zo’n cake-doos op het aanrecht staan, nog steeds super lekker!
ok, thanks!! Heb 50 gr paranoten, 25 gr pecannoten en 50 gr cranberries gebruikt
Een heerlijk kerstbrood van amandelmeel! http://t.co/rn6o40jT0C
Sjanette Vd Sluijs Lodder liked this on Facebook.
De Pannenlikker liked this on Facebook.
Marjan Beertema liked this on Facebook.
Sheila Vransen liked this on Facebook.
Nicole Doempke liked this on Facebook.
Els Herrenberg liked this on Facebook.
Riny Verheyden liked this on Facebook.
van het merk Aman Prana heb jee een hele fijne kokosbloesemsuiker die lijkt op poedersuiker
Dank voor de tip, Sonja! Ik ga op zoek! 🙂
Esmee Scholte liked this on Facebook.
Astrid Muurling-Broeksteeg liked this on Facebook.
Marga Angenent liked this on Facebook.
Gerecht ziet er heerlijk uit, morgen ga ik het maken! Maar kan het ook met backing powder in plaats van backing soda? Groetjes marloes
Dank je wel, Marloes!
Over het algemeen kun je bakpoeder & baking soda niet zomaar vervangen, maar wat precies het effect gaat zijn, durf ik niet te voorspellen.
Je kunt het proberen, maar ik weet niet of je dan dezelfde structuur & smaak krijgt.
Als je het wel gaat proberen, laat je het dan even weten? Ik ben er ook wel nieuwsgierig naar! 🙂
Super bedankt voor dit recept!
Het hele gezin heeft er met Kerst van gesmuld.
Eindelijk een (h)eerlijk ‘kerstbrood’ zonder tarwe, lactose en suiker 🙂
De cranberry’s zijn een aanrader…
Dank je wel, Helouise! Wat super leuk om te lezen! 🙂
Fijn dat het hele gezin er van heeft gesmuld!
Pingback: Inspiratie voor de paasbrunch - MiCook